album-art

Witkacy Tribute Ensemble
00:00
Available now on:

Witkacy Tribute Ensamble – „Wistość Rzeczy” – WITKACY TRIBUTE ENSEMBLE – międzynarodowy zespół tworzony przez instrumentalistów, kompozytorów, wokalistów, aktora oraz malarza. Inicjatorem przedsięwzięcia pod nazwą WTE jest Bogusław Raatz. Płyta „Wistość Rzeczy”zwiera utwory słowno-muzyczne w formie piosenek oraz recytacje ubarwione muzycznymi ilustracjami. Całość nie posiadana jednego określonego stylu, który można by jednoznacznie zdefiniować. Poza klimatami jazzowymi znalazły się również rockowe groovy oraz nieco funky. Większości kompozycjom towarzyszy bardzo klimatyczna trąbka Wojciecha Jachny, która w szczególny sposób podkreśla metafizyczną atmosferę utworów. Recytacje Pawła Sakowskiego oraz nieco psychodeliczne wykonania partii wokalnych przez Eurazję Srzednicką tworzą trzon całego opracowania tekstów Witkacego wybranych na tę płytę. Nie sposób nie wspomnieć o fundamentalnej roli sekcji rytmicznej tworzonej przez Granta Calvina Westona oraz Grzegorza Gre Korybalskiego, dla których nie jest to pierwsze spotkanie w studiu. Paweł Sakowski oraz Eurazja Srzednicka interpretują wybrane teksty Witkacego do muzyki skomponowanej przez Bogusława Raatza i Wojciecha Jachny.

Teksty Witkacego to fragmenty jego utworów literackich, całe, krótkie formy ale i rozważania filozoficzne. Wydawnictwo otwiera transkrypcja jednego z zachowanych utworów S.I. Witkiewicza, autorstwa Steva Kindlera.

Bogusław Raatz – gitary, fussion sitar, tampura
Grant Calvin Weston – perkusja
Grzegorz Gre”Korybalski – bas
Steve Kindler – skrzypce 9-strunowe, programowanie
Eurazja Srzednicka – śpiew
Paweł Sakowski – śpiew, recytacje
Sławomir Ciesielski – perkusjonalia, głosy
Daniel Mackiewicz – dżembe
Wojciech Jachna – trąbka
Robert Bielak – skrzypce
Dariusz Brzeziński – instr. klawiszowe
Mix: Mirosław Worobiej, Bogusław Raatz

Okładka: Ł. Wodyński

„Album „Wistość Rzeczy” to hołd dla twórczości Witkacego. Kim był Witkacy i że budzi kontrowersje do czasów dzisiejszych nie trzeba chyba tłumaczyć. Tym ciekawej zapowiadała się płyta w wykonaniu Witkacy Tribute Ensemble pod kierownictwem Bogusława Raatza.

W nagraniach wzięli udział Grant Calvin Weston (perkusja), Grzegorz „Gre” Korybalski (bas), Steve Kindler (skrzypce 9-wtrunowe, programowanie), Eurazja Srzednicka (śpiew), Paweł Sakowski (śpiew, recytacje), Sławomir Ciesielski (perkusjonalia, głosy), Daniel Mackiewicz (dżembe), Wojciech Jachna (trąbka), Robert Bielak (skrzypce), Dariusz Brzeziński (instr. klawiszowe) oraz lider Bogusław Raatz (gitary, fussion sitar, tampura).

Powiedzieć, że jest to album dziwny, to powiedzieć mało. Całość nastawiona jest głównie na brzmienia rockowe, choć nie tylko. Znajdziemy tu też choćby motywy ambientowe. Niewątpliwie muzyka jest mało jazzowa. Jeśli już miałbym ją gdzieś sklasyfikować, to wpadłaby do szuflady „Fusion”, ale to stanowczo zbyt generalizujące stwierdzenie. Słuchając tych nagrań odnosiłem silne wrażenie, że muzyka ta pasuje do tego co wiemy i czego domyślamy się o Witkacym. Wydaje się, że Bogusław Raatz chciał nie tylko oddać hołd twórczości Witkacego, ale również spróbować wejść do jego umysłu, poznać jego charakter na ile to możliwe i odzwierciedlić to w muzyce.

Czy Witkacy Tribute Ensemble osiągnęło swój cel? Absolutnie! Album nie tylko świetnie brzmi, genialnie się go słucha, jest perfekcyjny wykonawczo i muzycznie. On również skłania do głębokiej refleksji. Krótko mówiąc, jest to dzieło przez duże „D”.

Albumów jazzowych, czy około-jazzowych oscylujących wokół polskiej spuścizny kulturalnej (w tym literackiej) jest w ostatnich latach dość sporo. Wystarczy wspomnieć, że w samym tylko 2022 mieliśmy przynajmniej dwie wartościowe płyty odnoszące się do twórczości Witkacego. Mowa tu o albumie „Witkacy – Narkotyki” Leszka Kułakowskiego i właśnie „Wistość Rzeczy” w wykonaniu Witkacy Tribute Ensemble pod kierownictwem Bogusława Raatza.

Obie te płyty leżą na zupełnie różnych półkach stylistycznych i tym samym dowodzą w jak różnorodny sposób można zbudować przekaz, który jest jednak na swój sposób spójny, gdy na warsztat wezmą go ludzie, którzy wiedzą co robią. Do „Wistości Rzeczy” będę wracał z wielką przyjemnością.”

Mateusz Chorążewicz, polishjazz.blogspot

Scroll to Top