Łódź Kosmiczna

Kwartet JAZĄBU tworzą znane fanom jazzu nazwiska: trębacz Wojciech Jachna, saksofonista Tomasz Glazik, gitarzysta Marek Kądziela i perkusista Jacek Buhl. Debiutancki album zespołu to przede wszystkim swobodna improwizacja, zbudowana wokół jazzu, którego niespieszne tempo i oszczędność dźwięków pozwalają muzyce wybrzmieć i stworzyć fascynującą przestrzeń. Jest tu wiele barw i nieoczywistych ścieżek, a dźwiękowe eksploracje mieszają się z psychodeliczną chmurą

Wojciech Jachna – trąbka, flugelhorn
Tomasz Glazik – saksofon tenorowy
Marek Kądziela – gitara elektryczna, elektronika
Jacek Buhl – perkusja, instrumenty perkusyjne

Nagrano w dniach 9-10 marca 2017 w Bajkonurze w Łodzi

Nagrania i miks – Tomasz Glazik
Marcin Bociański – mastering

” Muzycy Jaząbu potrafią dźwiękami swoich instrumentów wykreować poczucie przestrzeni, nie ma tu zbędnego natłoku dźwięków, jest za to wiele barw i emocji. Wpływ na brzmienie tej muzyki ma z pewnością decyzja o braku basu w składzie. Można odnieść wrażenie, że dzięki temu materiał uzyskuje więcej swobody.

Każda z czterech oryginalnych osobowości muzycznych w grupie potrafi równie efektownie zaprezentować swoją indywidualność, jak i umiejętność pracy zespołowej na najwyższym poziomie porozumienia. Muzyka odzwierciedla spontaniczność i fantazję twórców. Na okładce żadna z kompozycji nie jest podpisana, należy więc zakładać, że jest to dzieło zbiorowe całej czwórki. Dzieło bez dwóch zdań udane. Dla dociekliwych – tytuł Łódź Kosmiczna jest zapewne związany z miejscem, gdzie płyta została nagrana, czyli łódzkim Bajkonurem, ośrodkiem, w którym mieści się między innymi studio nagraniowe, a nazwa zespołu to nic innego, jak litery wyjęte z poszczególnych nazwisk muzyków: JAchna, GlaZik, KĄdziela BUhl.”

Piotr Rytowski, JazzPress


Scroll to Top