III

Innercity Ensemble – „III” – Na album zatytułowany „III” składa się siedem instrumentalnych utworów nagranych w Pałacu Ostromecko, gdzie Innercity Ensemble nagrywał swoją poprzednią płytę. „Tym razem przyjęliśmy inne podejście – takie, które zakładało stworzenie płyty bardziej zwięzłej, operującej krótszymi formami” – mówi Kuba Ziołek. „Pojedynczy krążek to efekt lepszej selekcji dźwięków, precyzyjnego podejścia do tego, co chcieliśmy osiągnąć” – dodaje Wojciech Jachna. „Pewne aspekty naszej muzyki zostały odrzucone, na przykład motywy noise’owe, które były obecne na „II”. Jesteśmy też świadomi tego, co stanowi o wyjątkowości brzmienia Innercity Ensemble: mocny rytm oparty na preparowanych gitarach, trąbki, trans i zabawa pejzażem dźwiękowym. W skrócie: to nasze spojrzenie na połączenie etno, post-rocka, jazzu i kto wie czego jeszcze” – wyjaśnia Jachna.
„Wydaje mi się, że chcieliśmy, aby 'III’ była bardziej oparta na rytmie i ta ewolucja w jakiś sposób wydaje się być naturalna. Oczywiście są też pejzaże dźwiękowe i utwory pozbawione rytmu, ale dzięki temu Innercity Ensemble wciąż pozostaje interesujący” – wspomina Ziołek.

Biorąc pod uwagę, że zespół składa się z muzyków z różnych projektów, można się zastanawiać, czy Innercity Ensemble jest regularnym zespołem czy projektem pobocznym. „Na początku Innercity Ensemble było bardziej kolektywem, ale teraz jesteśmy dalecy od tego luźnego podejścia. Spędziliśmy ze sobą dużo czasu, zagraliśmy wiele koncertów, zaczęliśmy nawet próby, co jest przełomem” – mówi Jachna. „Zwykle spotykamy się przed koncertami i sesjami nagraniowymi i nadal lubimy spędzać razem czas. To najważniejszy aspekt Innercity Ensemble. Jak to się skończy, to będzie koniec zespołu” – dodaje.

Radek Dziubek – elektronika, perkusja, dzwonki, melodyka
Rafał Iwański – bloki granitowe, darabuka, gongi, dzwonki, grzechotki, zummara
Wojciech Jachna – trąbka, flugelhorn, kornet, efekty
Rafał Kołacki – congas, mridangam, dzwonki, grzechotki, darabukka, flet, waltornia, piszczałki
Artur Maćkowiak – gitara elektryczna, syntezator, efekty
Tomek Popowski – perkusja, instrumenty perkusyjne, dzwonki
Jakub Ziołek – gitara barytonowa, elektronika, miniklarnet, gitara elektryczna, poezja

Nagranie zarejestrowane podczas trzydniowego improwizowanego spotkania muzycznego w Pałacu w Ostromecku, 10-12 lipca 2015. Podziękowania dla Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i Pałacu w Ostromecku za umożliwienie nam zagrania w tym pięknym miejscu.

Inżynier nagrania: Jasiu Czado
Mix: Jakub Ziołek
Mastering: Marcin Bociański
Grafika: Łukasz Jędrzejczak
Skład i projekt graficzny: Marcin Łojek

„Removed from the noise of the mainstream, tucked away in (literally) a palace away from the city, Innercity Ensemble successfully achieve what not only the 1970s American jazz fusion movement did, but also what contemporaries such as Copenhagen’s Selvhenter, Chicago’s Good Willsmith, or even our own Teeth of the Sea manage. Like Marvel’s Avengers a group of likeminded musicians assemble, and their task is merely to create an immovable object to shield against the unstoppable force of comfortably unadventurous aesthetics and mainstream logic. On III Innercity Ensemble are easily at their strongest yet.”
Tristan Bath, The Quietus

Scroll to Top