Emanacje

„Solowy projekt Wojciecha Jachny, znanego polskiego trębacza awangardowego, prezentujący radykalnie melancholijne kompozycje własne i stateczne interpretacje standardowego repertuaru, w tym utworów Krzysztofa Komedy, Ornette Colemana, Tomasza Stańki, Janusza Sławińskiego i Andrzeja Przybielskiego.
Wojciech Jachna jest znany na polskiej scenie jazzowej z zacierania granic między gatunkami, pracował nad wieloma eksperymentalnymi projektami, przekraczając granice muzyki psychodelicznej i folku.
„Emanacje – trumpet solo sessions” prezentują niezwykle melodyjne/melancholijne formy, bardziej abstrakcyjne i świadome niż wszystko, co do tej pory można było usłyszeć!”

„Celem naszego projektu było zebranie nagrań muzycznych potrzebnych do wydania autorskiego albumu” Emanation – trąbka solo”. Projekt jest jednocześnie próbą odpowiedzi na pytanie: jak przestrzeń (nie tylko akustyczna) wpływa na muzyka-improwizatora…. Czy atmosfera miejsca, (w którym znajduje się artysta) może być źródłem cennej inspiracji?
Przestrzeń akustyczna pomieszczenia jest istotnym elementem większego zestawu cech, które mają opisywać „emanację” miejsca – zdolność do subiektywnej interakcji poprzez atmosferę. W opisywanym eksperymencie artystycznym muzyka pełni rolę katalizatora i jednocześnie wskaźnika poziomu emanacji badanego miejsca.
Projekt polegał na nagraniu wariacji kilkunastu melodii na trąbkę solo, w różnych zabytkowych budynkach Bydgoszczy. Wybrane miejsca różnią się akustyką, ale także architekturą, genezą, konstrukcją, przeszłością i obecnym przeznaczeniem. Są to miejsca, w których trąbka (instrument akustyczny o dużej transparentności, rozpiętości dynamicznej) może zabrzmieć ciekawie, wydobywając wszystkie niuanse parametrów akustycznych przestrzeni. Wykonawcą improwizacji był Wojciech Jachna – improwizator, kompozytor, muzyczny ambasador regionu”.
Kamil Kęska, Realizator nagrań

Wojciech Jachna – trąbka, kornet, flugelhorn
Gościnnie: Jakub Ziołek – gitara w utworze „Lonely Woman”

Nagrania zarejestrowano 18 września 2015 w Synagodze w Bydgoszczy-Fordonie, 26 września 2015 w Pałacu w Ostromecku, 10 października 2015 w Hali Pomp Wodnych w Lesie Gdańskim, 7 listopada 2015 w Wieży Ciśnień w Bydgoszczy.
Nagranie i miks: Kamil Kęska
Mastering: Marcin Bociański

Projekt okładki: Przemysław Kulczyk / Kulczyk Studio
Zdjęcie: Dariusz Bareya

W Polsce mamy wielu znakomitych pianistów, a teraz, nawet po śmierci Tomasza Stańki, można powiedzieć, że mamy coraz więcej świetnych trębaczy i to prezentujących bardzo różnorodną muzykę. Do tych, na których warto skierować uszy, jeśli ktoś nie zrobił tego wcześniej, należy z pewnością Wojciech Jachna.

„Emanacje” to album wyjątkowy, bo nagrany solo w czterech różnych lokalizacjach: bydgoskiej synagodze na Fordonie, w pałacu w Ostromecku, w przepompowni wodociągów w Gdańsku i w wieży wodnej w Bydgoszczy. Utwory odpowiadają na pytanie „w jaki sposób przestrzeń/ otoczenie wpływają na muzyka-wykonawcę”. Otóż wpływa, bo każdy utwór jest inny i to nie tylko jeśli chodzi o brzmienie trąbki, raz gładsze, w innym miejscu szorstkie, raz z większym pogłosem, z oddali, to znów blisko, tuż przy słuchaczu.

Wojciech Jachna zabiera nas w fascynującą podróż w czasie i przestrzeni, a że jest muzykiem o wielkiej elokwencji i niezwykłej wyobraźni, jest to wyprawa w nieznane. To doskonałe, akustyczne nagranie z sugestywną aurą. „

Marek Dusza, Audio

Scroll to Top