JAZĄBU - Łódź Kosmiczna

JAZĄBU - Łódź Kosmiczna

Debiutancki album zespołu zespołu to przede wszystkim swobodna, zbudowana wokół jazzu improwizacja, której niespieszne tempo i oszczędność dźwięków pozwalają muzyce wybrzmieć i stworzyć fascynującą przestrzeń. Wiele tu barw i nieoczywistych ścieżek, a dźwiękowe poszukiwania nurzają się w psychodeliczej otoczce zgrabnie łączącej się ze spuścizną sceny yassowej.
Choć Jaząbu to nazwa nowa na muzycznej scenie, to nazwiska członków zespołu powinny być już dobrze znane fanom jazzu.

"Ghostwriter's Joke" Contemporary Noise Sextet

Kapsa-Kapsa-Glazik-Jachna-Węcławek-Pater

Najnowszy album przynosi kompozycje, które stanowią dźwiękowe opowieści, historie czy też komentarze do życia konkretnych osób, czasem znanych, istniejących w masowej świadomości, a czasem nie znanych nikomu.
Są to utwory napisane na zamówienie tych osób, większość z nich pragnęła zachować anonimowość. Niektóre z nich zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach i słuch o nich zaginął. Do dzisiaj nie wiadomo co się z nimi dzieje, nikt ich już więcej nie widział…ale została muzyka.

"Pig Inside the Gentleman" Contemporary Noise Quintet

Kapsa-Kapsa-Glazik-Jachna-Urowski-Pater

Kuba Kapsa, ex lider Something Like Elvis, obecnie pianista i jego brat Bartek Kapsa, były perkusista SLE utworzyli nowa formacje "CONTEMPORARY NOISE QUINTET", której muzyka będzie znacznie odbiegać od dokonań "S.L.E."
W składzie zespołu znaleźli się również:
Tomek Glazik - saksofon tenorowy i barytonowy (Kult, SingSing Penelope, 4Syfon)
Wojciech Jachna - trąbka (Sing Sing Penelope, Mordy, Dubska) 
Paweł Urowski - kontrabas (Soul Esence, ex basista trashowo-death metalowych formacji DemoGorgon, Land of Anger)

"This is the Music - vol.1" Sing Sing Penelope

Jachna-Gorzycki-Mackiewicz-Węcławek-Glazik-Kamiński-Gruchot-Nyhus

Najnowszy, szósty już album Sing Sing Penelope – This is the music - nagrany został w oktecie z gościnnym udziałem norweskiej gwiazdy jazzowej muzyki elektronicznej Pala Nyhusa – DJ Strangefruit - (Nils Petter Molvaer, Bugge Wesseltoft) specjalizującego się w nowatorskiej technice – Live Remix. 
Rafał Gorzycki - perkusja
Wojciech Jachna - trąbka
Aleksander Kamiński – soprano sax
Tomasz Glazik – bass clarinet, tenor sax
Daniel Mackiewicz – Rhodes piano, organy, instr. perkusyjne
Patryk Węcławek - gitara basowa
gościnnie:

"We Remember Krzesełko" Sing Sing Penelope

Jachna-Gorzycki-Mackiewicz-Węcławek-Glazik

"Dwie takie płyty, że ja przepraszam i szybko nadrabiam jedną, a drugą opisuję awansem (wychodzi 8.02). Wiem, nieczęsto decyduję się tak pilnie zrecenzować polskich wykonawców, ale ci tutaj to wciąż szczególne grono – drugie pokolenie yassowców. Ludzie, którzy terminowali u założycieli Miłości, Trytonów czy Łoskotu, a po jakimś czasie to im przyszło liderować scenie poszukującego jazzowego pogranicza. W dodatku reprezentujący dwa najważniejsze yassowe ośrodki: Trójmiasto (Pink Freud) i Bydgoszcz (Sing Sing Penelope). Nic tylko porównywać.

"Music For Umbrellas" Sing Sing Penelope

Jachna-Gorzycki-Mackiewicz-Węcławek-Glazik

         "Czasami mam ochotę zabawić się w „futurologa” i napisać recenzję płyty przed jej wysłuchaniem. W wielu przypadkach miałbym dość dużą szansę, by moje „proroctwa” pokryła się z rzeczywistością. Jednakże w odniesieniu do nowej muzyki Sing Sing Penelope byłby to daremny trud i całą pracę diabli by wzięli. Nuty uwiecznione na „Music for Umbrellas”, w porównaniu z debiutanckim albumem zespołu, są lepiej poukładane, mniej jest żywiołowego spontanu, więcej dyscypliny i powściągliwości, a jednocześnie twórczość kapeli nie straciła na emocjonalności.

"Sing Sing Penelope" Sing Sing Penelope

Jachna-Gorzycki-Mackiewicz-Węcławek-Glazik

Zespół powstał 1999 roku w wyniku przeobrażeń ideowych jakie miały miejsce na łonie działającej w „stajni” klubu MÓZG jazz-rockowej grupy – Jaskinia. Założyli go aktywni i uznani muzycy z nurtu pogranicza jazzu, postrocka i awangardy – Daniel Mackiewicz, Patryk Węcławek, Rafał Gorzycki, Tomasz Glazik, Wojciech Jachna.

Początkowo muzycy inspirowani jazz-rockiem lat 60-tych i 70-tych, stopniowo rozszerzyli swój wachlarz dźwiękowy o transowy jazz elektryczny, elementy psychodeliczne czy nowoczesną muzykę klubową i elektroniczna .

Subscribe to RSS - Glazik Tomasz