47 Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu

Friday, December 18, 2020 - 20:00
Kalisz
47 Międzynarodowy Festiwal Pianistów  Jazzowych w Kaliszu

Artyści 47. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych – SUNDIAL feat. IREK WOJTCZAK
Zobacz BEZPŁATNIE ten koncert: https://youtu.be/sO4HDxBIpJE

Grzegorz Tarwid - fortepian
Wojciech Jachna - trąbka
Krzysztof Szmańda - perkusja
Irek Wojtczak - saksofon tenorowy i sopranowy

Grupa Sundial to zjawisko wyjątkowe nie tylko na naszej scenie improwizowanej. Początkowo funkcjonowała jako trio złożone z doświadczonego trębacza z Bydgoszczy Wojciecha Jachny oraz dwóch muzyków młodszego pokolenia – Grzegorza Tarwida i perkusisty Alberta Karcha. Pod nazwą Jachna/Tarwid/Karch zadebiutowali w 2015 r. albumem „Sundial”. Zaproponowali własną wizję kolektywnej improwizacji, w której zwraca się uwagę na delikatność i precyzję współbrzmień, gdzie nie ma agresji, a za to są partie liryczne, nastrojowe i głęboko humanistyczne przesłanie. Krytyka od samego początku nie miała wątpliwości, że ten zespół to nowa jakość na scenie free improv. Swoją wizję kolektywnej improwizacji trio Jachna/Tarwid/Karch kontynuowało na wydanej rok później płycie „Sundial II”. Z jeszcze większą subtelnością i pewnością artyści tkali wspólne, poetyckie faktury dźwiękowe, malowali pełne oddechu i melancholii pejzaże.
Swego rodzaju punktem zwrotnym w karierze grupy okazał się album „Sundial III”, wydany na początku ub.r. Do dotychczasowego składu Jachna/Tarwid/Karch dokooptowany został trójmiejski saksofonista Irek Wojtczak i tym sposobem trio przekształciło się w kwartet. Filozofia dźwiękowa muzyki zespołu się nie zmieniła. Rozszerzyła się natomiast paleta brzmień. Wojtczak wniósł do misternej tkanki tworzonej przez trio własną ekspresję i swoją bardziej ekstrawertyczną naturę. Muzyka Sundial stała się jeszcze bardziej nieprzewidywalna, bogatsza sonorystycznie i komunikatywna.
Na festiwalu w Kaliszu zamiast Alberta Karcha usłyszymy perkusistę Krzysztofa Szmańdę. Jego wszechstronność, umiejętność dopasowania się do niemal każdej stylistyki jazzowej sprawiają, że należy do najchętniej zapraszanych muzyków sesyjnych w Polsce.