Jachna/Mazurkiewicz/Buhl - [...]

Jachna / Mazurkiewicz / Buhl – […]
Premiera (CD/Digital): 21 kwietnia 2023
Jachna / Mazurkiewicz / Buhl – […]
Premiera (CD/Digital): 21 kwietnia 2023
Osiem lat od debiutu tria Jachna/Tarwid/Karch, zatytułowanego „SUNDIAL”, pojawia sie czwarta płyta zespołu, działajacego juz jako Sundial Trio. Zespół w miedzyczasie zagrał na znaczących festiwalach – m.in. HevHethia Festiwal w Budapeszcie i Koszycach, Warszawa Singera, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Przez grupe przewija sie saksofonista Irek Wojtczak, a za perkusja, zastepując Alberta Karcha, zasiada Krzysztof Szmanda.
Obecnie trio stanowia: Grzegorz Tarwid – fortepian, Wojciech Jachna – trabka i kornet, Krzysztof Szmanda – perkusja i instrumenty perkusyjne.
Witkacy Tribute Ensemble - Wistość Rzeczy
CD, audio
(drewniane etui + booklet 24 str.)
„Wistość Rzeczy” cz. 1
Nowy album zatytułowany "Earth" pokazuje, że spektrum zainteresowań Squadu na nowej płycie jest bardzo szerokie. Zespół korzysta z dobroci oferowanych przez elektronikę, proponuje hipnotyzujące groove’y, ale też jednocześnie bez problemu odnajduje się w czystych brzmieniach lat 70. Kompozycje również zaskakują – na "Earth" twarde aranże potrafią gwałtownie i swobodnie otworzyć się, by po chwili nieoczekiwanie zahipnotyzować słuchacza wpadającym w ucho tematem.
Płyta CONCEPTION jest drugą moją solową płytą na trąbkę, kornet oraz efekty elektroniczne.
„Tym razem nagrana została w miejscu gdzie ćwiczę i pracuję – u Jarka Hejmanna w MADZONGA Rec. w Bydgoszczy. Chodziło o poczucie stałości i efektu braku napięcia podczas nagrań. Tym razem sięgnąłem po arsenał efektów elektronicznych, które towarzyszą mi od bardzo dawna – są swego rodzaju „protezą”, ale także pomagają mi w znalezieniu szerszej perspektywy w graniu i poszukiwaniach dźwiękowych.
Maciej Staniecki, eksperymentujący gitarzysta, kompozytor oraz Wojciech Jachna, znany z wielu formacji trębacz jazzowy i kompozytor, nagrali płytę na styku elektroniki, ambientu i jazzu, która mogłaby posłużyć jako ścieżka filmowa. Krążek zawiera dziewięć nastrojowych, oszczędnych kompozycji wciągających w sugestywną podróż. Pomysł nagrań pojawił się podczas pierwszego spotkania muzyków na Ambient Festival 2019 w Gorlicach. Szkice kompozycji zostały rozwinięte na drodze improwizacji wiosną 2020 w Studio im. Władysława Stanieckiego.
1. Flux
2. Interius
3. Outside
Wojciech Jachna, jeden z najbardziej zapracowanych trębaczy polskiej sceny powołał do życia kolejny projekt – Wojciech Jachna Squad, który właśnie zadebiutował płytą Elements. Skąd pomysł na kolejny zespół? W nowym projekcie jest tak, że to ja jestem odpowiedzialny za jego aktywność i podejmuję wszelkie kluczowe decyzje. Jestem również kompozytorem, co nie znaczy, że nie korzystam z talentów moich kolegów – bo te są ogromne – informuje Wojciech Jachna. Nowy skład jest kontynuacją kwartetu Jachna/Cichocki/Urowski/Krawczyk, który w 2015 roku wydał płytę The Right Moment.
Kaseta autorstwa tria Wojciech Jachna/Kuba Ziołek/Jacek Buhl to materiał bardzo narracyjny,
który może kojarzyć się ze współczesną interpretacją ścieżek dźwiękowych do polskich
filmów animowanych z lat 60-tych i 70-tych. Charakterystyczne dla wielu z takich
soundtracków było m.in. zderzanie avant-jazzowego feelingu z nieco sterylną elektroniką w
duchu SEPR. Na Animated music akustyczne instrumenty wykorzystywane są w sposób
tradycyjny, ale muzycy nie stronią też od sonorystycznych poszukiwań i elektronicznych
“IV” is a brand new album from Polish supergroup Innercity Ensemble (featuring members of Stara Rzeka, Alameda collective and Kapital). Album consists of 8 tracks that will take the listener far from band’s improvising roots.
“This time we decided to focus more on the post-production, including edits, overdubs and remixes,” explains Jakub Ziołek (guitar, voice). “This was driven mainly by the outcome of our recording session as well as a simple will to push our music further than before,” he adds.
W kwietniu 2018 roku zespół Sundial wraz z trójmiejskim saksofonistą Irkiem Wojtczakiem zagrał dwa koncerty w łódzkim klubie Ciągoty i Tęsknoty. Obydwa wieczory zostały zarejestrowane. Płyta "Sundial III" odbiega jednak od klasycznych standardów płyt nagranych na żywo. Znalazł się na niej głównie premierowy materiał napisany przez wszystkich członków kwartetu. To obraz zespołu bardziej rozegranego, bardziej żywego, choć jest tez miejsce na wyciszenie i eksperyment.
"Celem naszego projektu, było zebranie materiałów (nagrań muzycznych) umożliwiających wydanie autorskiego albumu „Emanation - solo trumpet”. Projekt miał być jednocześnie próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób przestrzeń/otoczenie wpływa na muzyka-wykonawcę. Czy miejsce wraz z „atmosferą” jaka w nim panuje (uwzględniając pole akustyczne, ogólny wygląd, położenie, dawne przeznaczenie…) może wpływać na charakter improwizowanej przez muzyka melodii.
"Trio Jachna / Mazurkiewicz / Buhl dało się poznać słuchaczom za sprawą wydanego w 2016 roku albumu Dźwięki ukryte. Recepcja płyty zarówno przez publiczność jak i krytyków muzycznych była fenomenalna, okrzyknięto ją wtedy jednym z najważniejszych wydarzeń niezależnego jazzu w Polsce. Dwa lata po premierze nadeszła pora na zaprezentowanie kolejnego materiału formacji. Najnowszy album zatytułowany God's Body wypełniony jest swobodnymi, onirycznymi i niezwykle tajemniczymi improwizacjami zanurzonymi w elektronicznych pogłosach.
„Conversation with Space powstała podczas dwóch sesji nagraniowych. Pierwsza odbyła się w warszawskim LADOMie w w maju ubiegłego roku, druga w warszawskim Mózgu na początku czerwca. Całość nagrał i zmiksował Tomasz Glazik, który wystąpił także gościnnie w jednym utworze jako saksofonista. Zdarzało się, że ich gra porównywana była do dokonań innych niekiedy znacznie słynniejszych duetów jak Joelle Leandre/Jean-Luc Capozzo, Pascal Niggenkemper / Thomas Heberer czy Alan Silva i Jacquesa Coursila. Nie o porównywanie jednak chodzi.
Debiutancki album zespołu zespołu to przede wszystkim swobodna, zbudowana wokół jazzu improwizacja, której niespieszne tempo i oszczędność dźwięków pozwalają muzyce wybrzmieć i stworzyć fascynującą przestrzeń. Wiele tu barw i nieoczywistych ścieżek, a dźwiękowe poszukiwania nurzają się w psychodeliczej otoczce zgrabnie łączącej się ze spuścizną sceny yassowej.
Choć Jaząbu to nazwa nowa na muzycznej scenie, to nazwiska członków zespołu powinny być już dobrze znane fanom jazzu.
W roku 2016 sześciu wybitnych trębaczy (Maciej Fortuna, Wojciech Jachna, Piotr Schmidt, Marcin Gawdzis, Maurycy Wójciński, Tomasz Kudyk) uczciło pamięć znakomitego bydgoskiego muzyka jazzowego, trębacza związanego z polską sceną awangardową i free jazzową, Andrzeja Przybielskiego nagraniem płyty z nowymi aranżacjami jego kompozycji. W sesji nagraniowej "Tribute To Andrzej Przybielski", trębaczom towarzyszyła sekcja rytmiczna, której członkowie współpracowali z Przybielskim (Grzegorz Nadolny, Grzegorz Daroń) i gitarzysta Jakub Kujawa.