Innercity Ensemble - "II"

Jachna-Ziołek-Popowski-Iwański-Maćkowiak-Dziubek-Kołacki

Jedna z najlepszych polskich płyt 2014 roku. To nie żart - kolektyw Innercity Ensemble, który tworzą: Radek Dziubek (Dwutysięczny), Rafał Iwański (HATI, X-NaVI:et), Wojtek Jachna (Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope), Rafał Kołacki (HATI), Artur Maćkowiak (Something Like Elvis, Potty Umbrella), Tomek Popowski (Ed Wood, Alameda 3) i Kuba Ziołek (Stara Rzeka, Alameda 3), zaprezentował wstrząsającą wizję kraut rocka XXI wieku. 

- Przed nagraniem pierwszej płyty część z nas w ogóle się nie znała, a teraz jesteśmy stale w kontakcie, spotykamy się na koncertach. W przypadku części z nas to spotkanie zaowocowało dalszymi przygodami muzycznymi w innych kierunkach. Pierwsza płyta powstawała atmosferze takiego wzajemnego "badania się" i skupienia, druga sesja nagraniowa była bardziej odważna, swobodna i naturalna - tłumaczy Kuba Ziołek.

"Zyskujemy pełną wizję kolektywu, w którym oczywiście duży akcent pada na rozbudowaną sekcję perkusyjną, ale poszczególne części formacji się doskonale uzupełniają, odbierając od siebie płynnie ciężar rozgrywania całości. (...) Na jednej dominują lżejsze rytmiczne patenty, miarowa pulsacja, pojawia się nawet lekko synkopowany rytm. Na drugiej mamy więcej mocnych, zwolnionych, powłóczystych fragmentów gitarowych idących w stronę postrocka czy postmetalu (...) Oczywiście klasyfikacja dowolnego utworu na płycie to pewne uproszczenie – każdy jest oddzielnie przemyślanym mikroświatem, dochodzą wątki orientalne, folkowe, egzotyczne instrumenty, elektronika – nad wyraz mało jest w tych nagranych w trzy dni improwizacjach powtarzalnej siermięgi, która teoretycznie w nagraniach tak dużego składu muzyków powinna dominować (...) Jeśli miałbym jednym zdaniem zachęcić kogoś do słuchania tej płyty, próbowałbym go zwabić w pierwszej kolejności tym, że płytą Innercity Ensemble trudno się znudzić, łatwo też dostać kilka dobrze mierzonych emocjonalnych uderzeń"

Bartek Chaciński (Polityka).

"W zespole spotkali się Radek Dziubek, pionier polskiego post rocka i spec od elektroniki (niegdyś w Blimp), gitarzyści z postpunkowym, avantrockowym i improwizatorskim doświadczeniem, czyli Kuba Ziołek (m.in. Stara Rzeka, Alameda Trio, Hokei) i Artur Maćkowiak (m.in. Something Like Elvis), wyśmienity trębacz Wojtek Jachna (Jachna/Buhl, Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Quintet), perkusista Tomek Popowski (m.in. Hokei), a także grający na perkusji Rafał Iwański oraz Rafał Kołacki – członkowie Hati, zupełnie osobnego na polskim gruncie projektu, czerpiącego inspiracje z pierwotnych rytuałów. Każdy z muzyków to duża indywidualność, każdy jest z nieco innej bajki – niebywałe, że ich talenty i wrażliwość w Innercity Ensemble tak cudownie się połączyły. Wspólnym mianownikiem wydają się trans oraz dbałość o brzmienie. Na albumie "II" spotykają się więc klimaty drone’owo-medytacyjne, elementy etniczne i orientalne, odwołania do kraut rocka, postrockowe (a nawet noiserockowe) motywy, ale także lżejsze, niosące mnóstwo energii i światła jazzujące fragmenty, podszyte gęstym rytmicznym żywiołem. Niezależnie od gatunkowych naleciałości czy atmosfery poszczególnych utworów cały czas potężne wrażenie robią ogromna wyobraźnia i świetna współpraca członków formacji. To muzyka pełna detali, doskonale wyważona, niepodpierająca się tanimi patentami, niezmiernie bogata, a zarazem doskonale spójna. Aż trudno uwierzyć, że jej źródłem były kolektywne improwizacje."

Łukasz Iwasiński, Onet Muzyka

01. Black 1